ŠNECI: Nepropadejte všeobecné panice!

Stále dokola a dokola se evidentně nezkušení jedinci ptají, jak likvidovat malé šneky, kteří se jim, doneseni s rostlinami, v akváriu "přemnožili". Jestli na to není nějaká vodička, jestli je vybírat jen ručně, jestli nenasadit šnekožravé šneky a tak. Je to všechno docela hloupé.

Ano, je pár velkých šneků, kteří škodu mohou dělat. Ampulárie obrovská (takový ten často jablečně žlutý šnek) občas listy ožírá a ampulárie okružákovitá je vyloženě sekačka na trávu. Ale ty si nepřitáhnete na rostlinách. Pokud je něco mrňavé a je toho hodně, bude to levatka nebo kružník nebo piskořka nebo okružák.

Levatky jsou fajn jako žrádlo https://rybicky.net/atlasostatnich/levatka_ricni.
Opticky jich může být hodně, ale divili byste se, jak rychle je začnete hledat, když si dáte za úkol při každém krmení rozmáčknout jednu nebo dvě. Najednou je jako já, budete pro krevetky do akvária přihazovat z jiných nádrží. Velmi dobře se rozmačkávají. V časopise Akvárium je jeden krevetkář doporučuje pro krevetky jako zdroj lehce stravitelné potravy a ostaxanthinu: 
https://issuu.com/e-akvarium/docs/akvarium31/0 (str. 22). Levatky a kružlíci (níže) se budou v akváriu množit, i když nebudete nijak překrmovat. Moje fotka: https://rybicky.net/fotogalerie.php…

Kružníci jsou velmi užiteční kvůli řasám https://rybicky.net/atlasostatnich/kruznik_cinsky
Spásají řasy (a jiné povlaky) na rostlinách a skle. Protože jsou velmi malí, není jejich práce moc vidět, ale něco udělat musí, protože rostliny zásadně nepoškozují. Ve svých akváriích si je vyloženě pěstuju. Společně s levatkami žerou slepou hladinu, když se vyskytne (slepá hladina je biologického původu, žažil jsem, když ji kružlíci, levatky a nálevníci sežrali v jednom akváriu za dva dny. Moje fotka: 
https://rybicky.net/fotogalerie.php…

Piskořky hrabou ve dně, hledají nestrávené organické kousky, sem tam ožírají něco z rostlin nebo skla a o jiné věci se vcelku nezajímají https://rybicky.net/atlasostatnich/piskorka_vezovita. Jejich užitečnost je v prorývání dna. Pokud jich máte tolik, že se hýbe dno, pak překrmujete a místo regulace šneků byste měli regulovat své prsty hrabající v rybím žrádle. Pro úplnost dodávám, že je jich několik druhů a jeden, méně častý, je takový malý bagr (moje fotka https://rybicky.net/fotogalerie.php…), ale i tenhle ničemu neškodí (ok, občas uvolní špatně zasazenou kytku).

Okružáci jsou nejznámější https://rybicky.net/atlasostatnich/okruzak_kanadsky. Konzumují zbytky, trochu řasy. V zásadě se přemnoží, když moc krmíte. V mých akváriích, aby dobře rostli, jsem je musel přikrmovat peletami pro osmáky degu. Čím lépe a pravidelně je krmíte, tím budou lépe vypadat (moje foto https://rybicky.net/fotogalerie.php…). a jejich ulita nebude mít lomené přechody. Ryby a krevetky je žrát budou (před pár dny mi jedna skifie doslova v bojové náladě hájila rozmáčknutého okružáka), nicméně rozmačkávají se trochu hůř, než levatky.

Mám asi dvacet nádrží od mini, až po velké a všude tito šneci žijí. Neškodí (dobře, existuje rostlina jménem Ottelia ulvifolia, kterou si chci pořídit, která nesmí být s okružáky, ale to je jedna z mála výjimek). Spíš bych řekl, že pomáhají. Fungují jako žrádlo. A jsou indikátor, pokud náhodou překrmím.

Nepropadejte panice!

 

autor:  Jiří Ščobák